Galeria

 

Art of Wine - galeria BADAGONI

 

gruzińska sztukę tworzenia znakomitych win pokażemy Państwu zabierajac Was do niezwykłych miejsc w Gruzji a także tam gdzie wina BADAGONI ciesza się ogromną popularnością.

by zobaczyć więcej zdjęć kliknij w wybraną fotografię.

NASZA WIZYTA NA WINOBRANIU`2008 WIDZIANA OBIEKTYWEM GRUZINÓW

 

KVEVRI

Gruzini używają specjalnych metod do robienia i przechowywania wina.

Gromadzą wino w glinianych naczyniach zakopanych w ziemi z drewnianym wiekiem dociśniętym kamieniami, tam w stałej temperaturze ziemi zachodzi fermentacja.

Te naczynia nazywane są kvevrami. Kvevry to inaczej duże gliniane naczynia przygotowane do zakopania w ziemi.

Kiedy wino kipi nadmiar , wypływający nadmiar jest odciągany przez glinę.

Niektóre wina pozostają w ziemi aż 50 lat. Gdy nadejdzie czas otwarcia , sąsiedzi zbierają się z kielichami i zaczyna się długie święto pełne toastów i śpiewów. Niezapomnianym przeżyciem jest usiąść przy kvevrze i picie z niej wina. My naprawdę tak robimy!

GRUZJA Legenda mówi, ze kiedy Bóg dzielił ziemię między narody Gruzini dotarli zbyt późno. Pan spytał ich dlaczego nie przybyli punktualnie? Gruzini odpowiedzieli, że po drodze zatrzymali się by się napić i wznieść toasty na chwałę Pana. Bogu spodobała się ich odpowiedź tak bardzo że dał Gruzinom tę część ziemi, którą zarezerwował dla siebie. Ta ziemia leży między Czarnym a Kaspijskim Morzem. Resztę musisz odkryć sam.

 

GÓRY KAUKAZU

 

Według Ariańskich Kampanii Aleksandra, Kaukaz jest :" tak wysoki jak nic innego w Azji, większa część jest, głównie po jego tutejszej stronie, jałowa i rozciąga się na ogromne odległości". W greckiej mitologii Caucasus albo Kaukasos był jednym z filarów świata gdzie Zeus kazał przykuć Prometeusza . W gruzińskiej mitologii Amiran podzielił los Prometeusza. Starożytni Grecy uważali Góry Kaukaz za krawędź Europy. W starożytności wierzono że tu właśnie Aleksander Wielki założył żelazne wrota by zatrzymać najazdy barbarzyńców z północy na cywilizowany świat. Arabowie, gdy odkryli Góry Kaukazu , tak gęsto zaludnione przez liczne plemiona, mówiące własnymi językami, nazwali je Górami Języków.

Dzisiaj wielu Europejczyków mylnie zakłada że najwyższymi i największymi górami Europy są Alpy. Jednak największymi w Europie są Góry Kaukazu (sześć szczytów ponad 5000, z Elbrusem 5641 m ponad poziomem morza) Kaukaz zwykle jest używany do opisania granicy między Europą i Azją, ale nie jest jasne czy jest częścią Europy czy Azji. Aktualna granica pomiędzy kontynentami została zdefiniowana przez szwedzkiego oficera i geografa Filipa Johana von Strahlenberga i później zaadoptowana przez wielu naukowców.

NASZA WIZYTA W GRUZJI NA ŚWIĘCIE WINOBRANIA `2008

 

DERGI

Czas i miejsce produkcji pierwszego wina są niemożliwe do oznaczenia, ale

jednakowoż trudne jest przekonanie Gruzinów że to nie zdarzyło się w ich

kraju. Jakkolwiek było, mają oni swoje racje. Wiedzą że najstarsze pestki

winorośli właściwych datowane metodą węglową na okres między 7000 a 5000 p.n.e. odkryto w Gruzji. Kolejnym argumentem jest, że to właśnie w Gruzji archeolodzy znaleźli większość naczyń do wina datowanych na 6000 do 5000 lat p.n.e. Pojemniki te są "ciężkie" od motywów winogron.

To właśnie Gruzini mają tak wiele nazw dla naczyń do wina różnego kształtu

i wielkości .

Marani, ilustruje rozwój tak wina jak i języka ludzi którzy go wytwarzają.

I co z tą rytualnie ściętą winoroślą, zawiniętą w ciasnej srebrnej tulei datowaną na 3000 - 2000 lat pne ? Dlatego właśnie Gruzini są przekonani że ich przodkowie opanowali technologię produkcji wina na długo przedtem nim zaczęły to robić inne narody. Oczywiście, można się z tym twierdzeniem spierać ale Gruzini nie przywykli się poddawać kiedy bronią swoich dziejów

WINOBRANIE`2005

 

RTVELI W KAKHETI

Żadna podróż do Gruzji nie jest kompletna bez wizyty w Kakhetii, regionu, od starożytności słynącego z winnic, gdzie każda wieś przypisuje sobie produkcję najlepszego na świecie wina i gdzie winnice zajmują aż 38 000 ha ziemi. W tym kraju, miłujących wino, każdy potwierdzi że najlepsze wina pochodzą z tego regionu. Aleksander Dumas nazywał ją " Kakhetińska ogrodowa prowansja". Gruzini uważają, że Kakhetia jest najszczęśliwszą i najspokojniejszą częścią Gruzji. Dolina Alazani w Kakhetii to region leżący na szlaku najazdów Persów na Gruzję. Żołnierze nieprzyjaciół posuwali się na przód niszcząc i paląc winnice. Wbrew swoim słabościom Kakhetianie zawsze od nowa sadzili winorośl, dbali o nie , ponieważ to był ich sposób na życie." Co nienawiść zniszczyła- miłość odbuduje" to są strofy pieśni Kakhetian, którą często można usłyszeć podczas zbioru winogron, albo w Rtveli- który zaczyna się w połowie października. Rtveli jest najważniejszym okresem w gruzińskim wiejskim życiu to szczyt rolniczego

kalendarza. Oznacza koniec starego początek nowego sezonu i przypomina wszystkim Gruzinom, że winorośl ma specjalne znaczenie jest symbolem splecenia z duszą narodu, jest symbolem odnowienia, bogactwa i obfitości, wiary chrześcijańskiej i oporu kraju. Być może z tego powodu żniwa winogronowe w Gruzji to więcej niż tylko świętowanie.

 

To jest egzystencjalne zapewnienie trwałości, deklaracja tożsamości i przywiązania do ziemi.

POLAGRA`2007

 

Dwa złote medale dla dwóch białych win wytrawnych BADAGONI KAHETIAN NOBLE i BADAGONI TSINANDALI na TARGACH POLAGRA`2007 to ogromny sukces i niezwykłe wydarzenie w historii targów... tym bardziej, że wielu specjalistów ocenia nasze TSINANDALI jako najlepsze na świecie !

UROCZYSTE OTWARCIE BADAGONI-EUROPA

 

BADAGONI

W 1958 archeolodzy pracujący w miejscowości Melaani, w Kakheti znaleźli małą figurkę z brązu, przedstawiającą mężczyznę z naczyniem do picia w jednej i rzekomo, mieczem w drugiej ręce. Figurkę datowano na IX-VII w pne.,

a wielu ekspertów utrzymuje że jest to Badagoni- jedno z wielu gruzińskich przedchrześcijańskich bóstw wina, rolnictwa i urodzaju. Jego postać

wskazuje że pozdrawia on życzliwe osoby winem a dla wrogów w drugiej ręce trzyma miecz. Do dziś dnia jednak wiedza o Badagoni stanowi tajemnicę.

Nazwa Badagoni a przede wszystkim pierwsza część słowa : “badagi”, oznacza wrzący sok z winogron służący do robienia różnych smakołyków. Jest ona także używana w różnych tekstach o stworzeniu jednej z najstarszych odmian winorośli która rozwijała się w zachodniej części Gruzji.

BADAGONI